MC10EP11DG OverviewThe clock divider is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tube. It contains 8 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~5.5VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8. The output is ECL, PECL. It is operated by using 8 pins. This is a member of the MC10EP11 family. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.5V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V to ensure normal operation. By default, output 4 is set. Power is provided by a -3.0/-5.5/3.3V volt source. It is part of the 10EP series of electrical components. You can also get NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V when you use this gadget. As long as the frequency is 3GHz, it maintains excellent accuracy. The maximum input voltage is 2.48V.
MC10EP11DG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 3GHz frequency
MC10EP11DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10EP11DG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 142.994995mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 10EP |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10EP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -3.0/-5.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | -40mA |
| Propagation Delay | 270 ps |
| Turn On Delay Time | 300 ps |
| Max Input Voltage | 2.48V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.32 ns |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |