854S54AYI-08LF OverviewA 64-TQFP Exposed Pad case is used for packaging. A Tray is used to package it. Under normal circumstances, 1.3GHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. There is LVDS output from clock driver. It belongs to the family ICS854S54.
854S54AYI-08LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
854S54AYI-08LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
854S54AYI-08LF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS854S54 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 8 |
| Frequency (Max) | 1.3GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1, 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |