MC10EP11DTG OverviewIt is package in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. It is packaged as a Tube. A total of 8 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 3V~5.5V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 8 pins are present on timeing clock. The output of it is ECL, PECL. This IC divider operates on 8 pins. It belongs to the family of MC10EP11. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.5V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. Default settings are set to output 4. A supply of -3.0/-5.5V volts is needed to power it. There are several electronic components in the 10EP series. It is also possible to obtain NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V when using this gadget. An excellent degree of accuracy can be maintained at a frequency of 3GHz. It is capable of accepting a maximum voltage of 2.48V volts.
MC10EP11DTG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 3GHz frequency
MC10EP11DTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10EP11DTG Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 10EP |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10EP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -3.0/-5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Propagation Delay | 270 ps |
| Turn On Delay Time | 300 ps |
| Max Input Voltage | 2.48V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.32 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |