MC10H124MELG OverviewIn the package 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), it can be found.A Tape & Reel (TR) package is used to package it.In its configuration, Differential is used as the output.There is Mixed Signal translator type for this electrical device.A Surface Mount mounting method has been used for this electronic part.A Unidirectional channel type is associated with this electrical device.In the operating environment, the temperature is 0°C~75°C TA.Level translators achieves superior flexibilLevel translatorsy by using 1 circuLevel translatorss.Transmission lines can be terminated using 16 terminations to end them.The supply voltage of this device is 5V, and it is powered by it.A total of 16 pins are included.The device is a member of the 10H series.An electronic part with 2 bits is designed.
MC10H124MELG Features16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 circuits
16 pin count
10H series
MC10H124MELG ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10H124MELG voltage translators & level shifters applications.
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10H |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Differential |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 2 |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5.2V |
| Output Signal | MECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Channels per Circuit | 4 |
| Output Latch or Register | NONE |
| Height Seated (Max) | 2.05mm |
| Width | 5.275mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |