MC100EPT25DR2G OverviewEmbedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is now available to you.Packaged as Tape & Reel (TR).This output is configured with Non-Inverted.Level translators is the Mixed Signal type of translator that is used in this electrical device.Electronic parts are mounted using the Surface Mount method.This electrical device has channel type Unidirectional.During operation, the temperature is set to -40°C~85°C TA.Usually, when a transmission line is terminated, there are 8 termination points used.There is a base part number 100EPT25 that refers to the related parts.In order to power the device, a voltage supply of 3.3V is required.The pin count of this device is 8.In terms of its design, it is a member of the 100EPT series.The pin configuration of the device is 8.Electronic parts are designed with a number of bits of 1.3.6V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of -3V for it.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.1 is the number of channels available in the system.A -4.5V power supply is required for it to operate.
MC100EPT25DR2G Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
100EPT series
8 pins
-4.5V power supplies
MC100EPT25DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EPT25DR2G voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EPT |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 100EPT25 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Non-Inverted |
| Power Supplies | -4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | -3V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 1.6 ns |
| Turn On Delay Time | 1.6 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -3mA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Negative Supply Voltage-Nom | -3.3V |
| Output Signal | LVTTL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | ECL |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |