MC10H601FNR2 OverviewEmbedded in the 28-LCC (J-Lead) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Tri-State, Non-Inverted is used for the output it is configured with.There is a translator type of Mixed Signal for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Unidirectional.The temperature used for operation is 0°C~85°C TA.Flexible 1 circuits enable it to achieve high performance.When it comes to terminating a transmission line, there are 28 terminations.This device is powered by a supply voltage of 5V which is applied to it.28 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 10H that belong to it.There are 1 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 4.5V.
MC10H601FNR2 Features28-LCC (J-Lead) package
1 circuits
28 pin count
10H series
MC10H601FNR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10H601FNR2 voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10H |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 9 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Output Polarity | TRUE |
| Channel Type | Unidirectional |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5.2V |
| Output Signal | TTL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | ECL |
| Channels per Circuit | 9 |
| Output Latch or Register | NONE |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |