SN74GTL2010PWE4 OverviewEmbedded in the TSSOP package, it is now available to you.This output is configured with TTL.Usually, when a transmission line is terminated, there are 24 termination points used.In order to power the device, a voltage supply of 3.3V is required.The pin count of this device is 24.The pin configuration of the device is 24.Electronic parts are designed with a number of bits of 10.5.5V is the maximum supply voltage it can handle.There is a minimum supply voltage of 0V for it.Level translators has been mounted wLevel translatorsh the method of Surface Mount.A 2.53.3V power supply is required for it to operate.A temperature of at least [0°C] should be used for the operation.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.
SN74GTL2010PWE4 FeaturesTSSOP package
24 pin count
24 pins
2.53.3V power supplies
SN74GTL2010PWE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74GTL2010PWE4 voltage translators & level shifters applications.
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
Smartphone
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445mg |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | TTL |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 0V |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Number of Bits | 10 |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn On Delay Time | 250 ps |
| Logic Function | Translator |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Supply Voltage1-Nom | 2.5V |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |