MC10H641FN OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 28-LCC (J-Lead). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 65MHz is the maximum value. It has 28 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to 0°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 4.75V~5.25V volts. There are 28 pins on the clock buffer. There is a value of TTL as the output. A member of the 10H family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 5.25V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.75V.
MC10H641FN Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC10H641FN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10H641FN Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 65MHz |
| Family | 10H |
| Input | PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 6.9 ns |
| fmax-Min | 65 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |