W256H Overview28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. A total of 28 terminations have been found in it. The supply voltage of 2.5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.375V~3.465V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 28. The structure belongs to the W256 family of structures. The electronic gadget belongs to the 256 family. This value is set to 2.625V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 2.375V is necessary for normal operation of the system. By default, the output of the circuit clock is set to 12. There is a 2.5/3.3V volt supply that powers the timeing clock. With the help of this gadget, it is also possible to obtain CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY. As long as the frequency is 180MHz, excellent accuracy can be achieved.
W256H Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 180MHz frequency
W256H ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
W256H Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | W256 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Number of Outputs | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Family | 256 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |