MC10H643FNR2G OverviewIt's a electronic part of the 28-LCC (J-Lead) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 80MHz. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.75V~5.25V -4.68V~-5.72VV. It has a pin count of 28 on it. Its output is TTL. This electronic gadget is a member of the 10H family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.25V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V.
MC10H643FNR2G Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC10H643FNR2G ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC10H643FNR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V -4.68V~-5.72V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | 10H |
| Input | ECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Propagation Delay (tpd) | 5.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |