621MILF OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 200MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 1.14V~1.89V V source. There is an output of LVCMOS. This object belongs to the ICS621 family.
621MILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
621MILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
621MILF Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.89V |
| Base Part Number | ICS621 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |