MC10LVEP11DG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. It has 8 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.8V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 8 pins on the clock buffer. There is a value of ECL, PECL as the output. During operation, 8 pins are used. As a member of the MC10LVEP11 family, it falls under that category. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. As a default, it is set to output 4. As long as the frequency is set to 3GHz, excellent accuracy can be maintained. This cut smart buffer is capable of receiving voltages up to 2.5V.
MC10LVEP11DG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 3GHz frequency
MC10LVEP11DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10LVEP11DG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC10LVEP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| Output Current | 50mA |
| Propagation Delay | 310 ps |
| Turn On Delay Time | 360 ps |
| Max Input Voltage | 2.5V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.36 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | no |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | NECL MODE : VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Length | 4.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |