NB3N853531EDTG OverviewA 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 266MHz is the maximum value. In it, there are 20 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 20 pins on timeing clock. There is LVPECL output from clock driver. Operation is performed with 20 pins. It belongs to the family NB3N853531. A maximum input voltage of 4.6V can be applied to it.
NB3N853531EDTG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3N853531EDTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N853531EDTG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | NB3N853531 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 1.8 ns |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Max Input Voltage | 4.6V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 266MHz |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |