MC10LVEP11DTR2 OverviewIt is package in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 3GHz is the maximum value. A total of 8 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.8V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 8 pins are present on timeing clock. The output of it is ECL, PECL. This IC divider operates on 8 pins. It belongs to the family of MC10LVEP11. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. Default settings are set to output 4.
MC10LVEP11DTR2 Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC10LVEP11DTR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10LVEP11DTR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC10LVEP11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 310 ps |
| Turn On Delay Time | 360 ps |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CML, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.36 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |