MC12026ADR2G OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 8 terminations in this file. A voltage of 5V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, CMOS, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 4.5V~5.5V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in ECL logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Prescaler. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 8-bits in si8e. The related electrical components for the base part number MC12026A can be found below. A 8 pin is available on the PLL. Time clock generator is capable of handling a voltage of 5V. ECL-family electronic parts are similar. By operating at a frequency of 1.1GHz, frequency generator is able to achieve high efficiency. Time clock generator requires a supply current of 4mA to fully function.
MC12026ADR2G FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 5V
MC12026ADR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC12026ADR2G Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Prescaler |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 1.1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC12026A |
| Output | ECL |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Nominal Supply Current | 5.3mA |
| Family | ECL |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Nominal Output Voltage | 1.6V |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |