MC145010P OverviewA package containing the materials of Tube is included.Using the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package will allow you to save space.Despite being a type of Smoke Detector, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Through Hole technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -10°C~60°C to avoid unnecessary cooling.Photoelectric is selected as the input type.Transmission lines are terminated with 16 terminations to minimize reflections from the end of the line.By using its base part number MC145010, related electronic parts may be found.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions in this case.Sensor and detector interface operates on a voltage of 9V.As an output type, Voltage is used.As long as the supply current is 12μA, it is permitted to be used.6V is kept as the minimum supply voltage.At 12V, the maximum supply voltage is maintained.
MC145010P FeaturesWith 9V channels
consumer IC type: 6V
MC145010P ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145010P applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MC145010 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Input Type | Photoelectric |
| Current - Supply | 12μA |
| Length | 19.2mm |
| Height Seated (Max) | 4.44mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |