ADPD1081BCBZR7 OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are used in its packaging.A 17-UFBGA, WLCSP package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Front End, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Photodiode is used as its input type.A 17 termination prevents signals from reflecting off of the end of a transmission line.An array of 1 functions has been configured.17 component pins are designed to perform a specific function.Sensor and detector interface uses the output type I2C.Sensor and detector interface is suSensor and detector interfaceable for use wSensor and detector interfaceh a supply current of 184μA.There is a minimum supply voltage of 1.7V.Sensor and detector interface is maintained at 1.9V that the maximum supply voltage will be maintained.
ADPD1081BCBZR7 Featuresconsumer IC type: 1.7V
ADPD1081BCBZR7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADPD1081BCBZR7 applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 17-UFBGA, WLCSP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 17 |
| Type | Front End |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Pin Count | 17 |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B17 |
| Output Type | I2C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Input Type | Photodiode |
| Current - Supply | 184μA |
| Length | 2.46mm |
| Height Seated (Max) | 0.56mm |
| Width | 1.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |