MC145018P OverviewThere is a package that contains materials from Tube.Sensor and detector interface is used to save space by using the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.The characteristics of Smoke Detector enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Through Hole.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at -10°C~60°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Ionization.16 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number MC145018 you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 9V.An output type of Voltage is used.The current supply 12μA is permissible for use.The minimum supply voltage is maintained at 6V.12V is maintained as the maximum supply voltage.
MC145018P FeaturesWith 9V channels
consumer IC type: 6V
MC145018P ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145018P applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | MC145018 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Input Type | Ionization |
| Current - Supply | 12μA |
| Length | 19.2mm |
| Height Seated (Max) | 4.44mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| RoHS | Non-Compliant |