PT8A2611PE OverviewSensor and detector interface is packaged wSensor and detector interfaceh materials from Tube.For the purpose of saving space, the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package is used.The Infrared (IR) type provides superior performance as it is a type of Infrared (IR).As a mounting technique, Through Hole is utilized.A temperature of -20°C~70°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.Signals are prevented from reflecting off 16 terminations.With a supply voltage of 5V, it operates.With a supply current of 120μA, it is permitted to be used.The software is optimized for operation at the power supplies of 5V.
PT8A2611PE FeaturesWith 5V channels
PT8A2611PE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A2611PE applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Infrared (IR) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Current - Supply | 120μA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |