MC145026D OverviewIn the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tube case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Encoder, Decoder is a classification for the type.Remote Control-connected encoders are suitable for it.Based on MC145026 family, this motor encoder has been designed.The optical encoder provides switching power through its 2.5V~18V digital power.2.5V~18V is responsible for applying the analog supply voltage.These electrical quadrature encodes can be found in the 4000 series.
MC145026D FeaturesIn 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: MC145026
MC145026D ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145026D Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Series | 4000 |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Encoder, Decoder |
| Applications | Remote Control |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MC145026 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V~18V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| RoHS | Non-Compliant |