SN74F151BNE4 OverviewIn the PDIP-16 package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tube case.There is a Through Hole-axis mount for this motor encoder.Data Selector/Multiplexer is a classification for the type.In this converter, the supply voltage is 5 V.encoder magnetics should be packed in 16-PDIP cases.These electrical quadrature encodes can be found in the SN74F151B series.On the encoder definition, there are Octal.
SN74F151BNE4 FeaturesIn PDIP-16 package
Mounting Type: Through Hole
Octal circuits
SN74F151BNE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74F151BNE4 Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Package / Case | PDIP-16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| RoHS | Details |
| Logic Family | F |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tube |
| Series | SN74F151B |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Type | Data Selector/Multiplexer |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Function | Multiplexer |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Circuit | 1 x 8:1 |
| Number of Circuits | Octal |
| Current - Output High, Low | 1mA, 24mA |
| Logic Type | Data Selectors/Multiplexers |
| Operating Temperature Range | 0 C to + 70 C |
| High Level Output Current | - 1 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Input Lines | 8 Input |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Product | Selectors / Multiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |