MC145481EGR2 OverviewIt is supplied in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package for the purpose of space saving. The packaging way of Tape & Reel (TR) is adopted. As a type of PCM, Filter, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -40°C~85°C. It is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. The digital circuit is provided with the supply voltage of 2.7V~5.25V. Its base part number MC145481 can be used to find more related parts.
MC145481EGR2 FeaturesEmbedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MC145481EGR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145481EGR2 CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | PCM, Filter |
| Base Part Number | MC145481 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 6 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |