MC145483FC OverviewFor space-saving purposes, it is packaged in 32-VFQFN Exposed Pad. Tray packaging is adopted. It can perform highly efficiently in various applications since it is a type of PCM, Filter. As far as mounting types are concerned, it uses Surface Mount. Using -40°C~85°C as the operating performance allows it to operate normally. 1 / 1 ADC / DAC is integrated into it. 2.7V~5.25V is the supply voltage for the digital circuit. In order to avoid reflections off the end of the transmission line, 32 terminations are used. More related parts can be found by using its base part number MC145483. It operates on a supply voltage of 3V. The data transmission channel count is 2.
MC145483FC FeaturesEmbedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MC145483FC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145483FC CODECs Interface ICs applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | PCM, Filter |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MC145483 |
| Output | VOLTAGE |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 13 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Filter | YES |
| Output Code | TWOS COMPLEMENT |
| Companding Law | MU-LAW |
| Gain Tolerance-Max | -21dB |
| Input Code | TWOS COMPLEMENT |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |