MC145484EJ OverviewA 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tube. This electronic component is of the type PCM, Filter, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 1 / 1 ADCs / DACs. A 4.5V~5.5V supply voltage is applied to the digital circuit. Its base part number MC145484 can be used to find more related items.
MC145484EJ FeaturesEmbedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C
1 / 1 ADCs / DACs
MC145484EJ ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145484EJ CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | PCM, Filter |
| Base Part Number | MC145484 |
| Data Interface | PCM Audio Interface |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 13 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Package | Tube |
| Mfr | Freescale Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply, Analog | - |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |