N682387YG TR OverviewA 64-VFQFN Exposed Pad package is provided to save space. It is adopted to package in the Tape & Reel (TR) way. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of General Purpose. The mounting type is Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C TA, it can operate normally. The board is integrated with 2 / 2 ADCs and DACs. A supply voltage of 3.13V~3.47V is applied to the analog circuit. A supply voltage of 3.13V~3.47V is applied to the digital circuit.
N682387YG TR FeaturesEmbedded in the 64-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
2 / 2 ADCs / DACs
N682387YG TR ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
N682387YG TR CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | General Purpose |
| Data Interface | PCM, SPI |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V~3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.13V~3.47V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |