MC68302RC20C OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 132-BPGA Exposed Pad. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 8/16-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a M68000 core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 5.0V. Using MC68302 will help you find variants of the cpu microprocessor.
MC68302RC20C FeaturesM68000 Core
MC68302RC20C ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68302RC20C Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Package / Case | 132-BPGA Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Published | 1995 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MC68302 |
| Speed | 20MHz |
| Core Processor | M68000 |
| Voltage - I/O | 5.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 8/16-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |