MC68VZ328CAG OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 144-LQFP. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~85°C TA. The cpu microprocessor belongs to the M683xx series. The CPU is cored with a FLX68000 processor. The CPU uses DRAM RAM controllers. This microprocessor features interfaces SPI, UART. In this CPU, I/O is set to 3.0V. The microprocessor can be searched for with MC68VZ328 if you are looking for variants.
MC68VZ328CAG FeaturesFLX68000 Core
MC68VZ328CAG ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC68VZ328CAG Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Package / Case | 144-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | M683xx |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MC68VZ328 |
| Speed | 33MHz |
| Core Processor | FLX68000 |
| Voltage - I/O | 3.0V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM |
| Additional Interfaces | SPI, UART |
| Display & Interface Controllers | LCD, Touch Panel |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |