MCP7940M-I/MS Overview8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains real time clocks.A Tube package is used to package time clock.Its supply voltage is 1.8V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM when operating.Transmission lines can be terminated with 8 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 2.5V supplied to it.MCP7940M are RTC s family.-- is the supply voltage of this electrical digital time clock.A memory of 64B is embedded into the RTC times for storing programs and data.The power supply is 2/5V.With 8 pins, it is equipped.1 timers are in the real time clock that outputs a signal in response to an input signal.In the -- series, it is a type of real time clock.
MCP7940M-I/MS Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 terminations
2/5V power supplies
-- series
MCP7940M-I/MS ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MCP7940M-I/MS Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Battery Backup Switching | No Backup Switching |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP7940 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCP7940M |
| Function | Calendar, Clock |
| Power Supplies | 2/5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 64B |
| Logic Function | Clock |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Non-Volatile Memory | 64 B |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1μA @ 5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | -- |
| Information Access Method | I2C |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM |
| Product Category | Real Time Clock |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |