MEC1416-I/NU OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for Keyboard and Embedded Controller because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 128-TQFP package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tray.The device runs in MIPS32® M14K™ core processor.The temperature should be kept at -40°C~85°C while working.Its type of program memory is External Program Memory.High efficiency is possible due to the 1.71V~3.465V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 106I/Os.Application Specific Microcontroller has a base part number of MEC1416 that can be used to find other components that are comparable.The position of the device is QUAD at terminal.The device belongs to -- controller series.Application Specific Microcontroller consists of 128 terminations.This electrical component is part of the -- series.High efficiency is possible due to the 3V supply voltage.For data storage, External Program Memory is used as its memory type.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.Microcontroller has a total of 128 pins on Microcontroller.This is a component included in Microcontrollers - MCU.
MEC1416-I/NU Features128-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers - MCU subcategory
MEC1416-I/NU ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MEC1416-I/NU Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 128-VTQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 128 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package Type | TQFP |
| Rad Hardened | No |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MEC1416 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| DAC Resolution | 8 bit |
| Number of I/Os | 106 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Interface Type | eSPI/LPC, I2C, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Keyboard and Embedded Controller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MEC1416 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, LPC, SMBus, SPI, UART |
| Number of I/O | 106 |
| RAM Size | 160KB |
| Memory Type | External Program Memory |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | MIPS32® M14K™ |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Program Memory Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| Controller Series | -- |
| Product | MCU |
| Product Category | 32-bit Microcontrollers - MCU |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |