| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Axial |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RNC50 |
| Mfr | Vishay Dale |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 576-1745-2 MIC2800-GFMYMLTR MIC2800-GFMYMLTR-ND MIC2800GFMYMLTR |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Resistance | 2.67 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Base Part Number | MIC2800 |
| Number of Outputs | 3 |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.8V, 600mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 1.5V, 300mA |
| Voltage/Current - Output 3 | 2.8V, 300mA |
| w/LED Driver | No |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| w/Supervisor | No |