MK2304S-1ILFT OverviewA clock integrated circuit is packaged in a Tape & Reel (TR)-shaped package because it is for use as a clock. There is a clock generator embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. This clock generator receives its inputs from Clock, which is designed to be the clock source. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. An upper frequency limit of 133MHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. As long as there are 3V~3.6V supply voltages provided, clock generator ic should work. Statistics suggest that the ambient temperature be set at -40°C~85°C, which is what is estimated by the test. It's compatible with CMOS logic levels. As far as electrical parts go, this component can be classified as a Zero Delay Buffer component. These related electrical parts are available for the base part number MK2304-1.
MK2304S-1ILFT FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MK2304S-1ILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK2304S-1ILFT Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MK2304-1 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |