MK1726-08SLFTR OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is this Clock PLL. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock, Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 32MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 2.97V~3.63V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~70°C. The RF synthesizer is compatible with CMOS logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock Generator component. This part number is related to its related electronic parts.
MK1726-08SLFTR FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MK1726-08SLFTR ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK1726-08SLFTR Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Base Part Number | MK1726-08 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 32MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/No |