MK2705S OverviewThere is a Tube package that contains it. 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 24.576MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3V~3.6V. Its primary purpose is Audio, MPEG. As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the MK2705 part number as the base number. Among its suppliers is 8-SOIC, which provides the device packages for the company.
MK2705S FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
MK2705S ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK2705S application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MK2705 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 24.576MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Audio, MPEG |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |