PI6PCIEB24ZDEX OverviewYou can find it in the package Tape & Reel (TR). A 20-WFQFN Exposed Pad-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. Clock program has 20 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 100MHz frequency. There is 3.465V supply voltage (Vsup) greater than 3.465V. -40°C~85°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 3.135V~3.465V. In this component, PCI Express (PCIe) is the primary function. 2016 parts of this part have been published. The base part number PI6PCIEB24 is the place where you can start your search for information. The Surface Mount mount is recommended. 20 pins are present on the device. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V. You can search for parts associated with the PI6 family based on the part number. This device uses a type CLOCK DRIVER logic IC.
PI6PCIEB24ZDEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: CLOCK DRIVER
PI6PCIEB24ZDEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6PCIEB24ZDEX application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6PCIEB24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | PI6 |
| Input | HCSL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Logic IC Type | CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.25 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 6.5 ns |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Number of True Outputs | 8 |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |