MM912I637AM2EPR2 OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Battery Monitor.As a result, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tape & Reel (TR) package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a S12 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~125°C.Memory type FLASH (96KB) is used for program memory.Using the 2.25V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.8 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of MM912I637.QUAD is the location of its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the HCS12 series.48 terminations are present in it.The number of available channels is currently 1.Normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 3.5V.An analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT is utilized in this device.
MM912I637AM2EPR2 Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912I637AM2EPR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912I637AM2EPR2 Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Battery Monitor |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912I637 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | LIN, SCI, SPI |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Core Processor | S12 |
| Adjustable Threshold | YES |
| Program Memory Type | FLASH (96KB) |
| Supply Current-Max (Isup) | 25mA |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |