STSPIN32F0BTR OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for BLDC Controller because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tape & Reel (TR).The device runs in ARM® Cortex®-M0 core processor.The temperature should be kept at -40°C~125°C TJ while working.Its type of program memory is FLASH (32kB).High efficiency is possible due to the 6.7V~45V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 20I/Os.The device belongs to STM32F031x6x7 controller series.This electrical component is part of the STSPIN32F0 series.This gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT as its uPs/uCs/Peripheral IC.
STSPIN32F0BTR Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STSPIN32F0BTR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STSPIN32F0BTR Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STSPIN32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | BLDC Controller |
| Voltage - Supply | 6.7V~45V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 20 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | STM32F031x6x7 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |