MM912J637AV1EP OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for Battery Monitor.Due to the benefits of saving space, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C~105°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (128kB).As a result of the 2.25V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.There are 8 I/Os on the board.A component with the same part number as MM912J637 can be compared to other similar components.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series HCS12.This circuit consists of 48 terminations.A total of 1 channels are available at this time.A supply voltage (Vsup) above 3.5V is necessary for normal operation.Microcontroller is based on an analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT.
MM912J637AV1EP Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
MM912J637AV1EP ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MM912J637AV1EP Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Battery Monitor |
| Voltage - Supply | 2.25V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MM912J637 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | LIN, SCI, SPI |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Number of I/O | 8 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Core Processor | S12 |
| Adjustable Threshold | YES |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| Supply Current-Max (Isup) | 25mA |
| Controller Series | HCS12 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |