CY7C66013C-PVXC OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for USB Hub/Microcontroller because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.The device runs in M8 core processor.The temperature should be kept at 0 to 70 °C while working.Its type of program memory is OTP (8kB).High efficiency is possible due to the 4V ~ 5.5V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 29I/Os.The device belongs to USB Hub controller series.This electrical component is part of the - series.Microcontroller has a total of 48 pins on Microcontroller.
CY7C66013C-PVXC Features48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C66013C-PVXC ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY7C66013C-PVXC Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Supplier Package | SSOP |
| Category | USB Peripheral Controller |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Base Product Number | CY7C66013 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Series | - |
| Type | USB Peripheral Controller |
| Applications | USB Hub/Microcontroller |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Pin Count | 48 |
| Interface | I²C, USB, HAPI |
| Number of I/O | 29 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Core Processor | M8 |
| Program Memory Type | OTP (8kB) |
| Screening Level | Commercial |
| Controller Series | USB Hub |