![]()
Add to cart |
[CTS Electronic Components, Inc.]
DESCRIPTION The MP crystal series offers excellent long-term stability and reliability in a proven resistance weld metal package. The excellent shock performance makes it suitable for microprocessor, telecommunication, consumer electronic and networking applications.FEATURES • Standard HC-49/U Package, HC-49/U SM Package Option Available| Manufacturer | Monolithic Power Systems |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | 8W |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | Yes |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 17.3V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 6.6 V ~ 28 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | 120Hz ~ 75kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Open Circuit, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control-Features | - |