![]()
Add to cart |
[CTS Electronic Components, Inc.]
DESCRIPTION The MP crystal series offers excellent long-term stability and reliability in a proven resistance weld metal package. The excellent shock performance makes it suitable for microprocessor, telecommunication, consumer electronic and networking applications.FEATURES • Standard HC-49/U Package, HC-49/U SM Package Option Available| Manufacturer | Monolithic Power Systems |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MP100 |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Tradename | EasyPower |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Watt | - |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Inductorless |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 8 V ~ 30 V |
| Duty-Cycle | - |
| Frequency-Switching | - |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control-Features | Power Good |