MPC8247VRTMFA OverviewThe microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 516-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC82xx series. The CPU is powered by a PowerPC G2_LE core. There are DRAM, SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROCONTROLLER, RISC. Using MPC8247 will help you find variants of the cpu microprocessor. To date, there have been 516 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.5V. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 1.575V is available. With a width of 64, this CPU has a wide external data bus. There is a clock frequency of 66.7MHz on the microprocessor. According to the datasheet, the embedded microprocessor requires 1.53.3V power supply. By using 57 I/Os, CPU programs transfer data.
MPC8247VRTMFA FeaturesPowerPC G2_LE Core
32-Bit Structure
57 I/Os
MPC8247VRTMFA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8247VRTMFA Microprocessor applications.
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 516-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC82xx |
| Published | 1994 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 516 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC8247 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B516 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.575V |
| Power Supplies | 1.53.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.425V |
| Number of I/O | 57 |
| Speed | 400MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PowerPC G2_LE |
| Clock Frequency | 66.7MHz |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| Address Bus Width | 30 |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| Length | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |