MPC8360EZUAGDGA OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 740-LBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the MPC83xx series. With a core count of PowerPC e300, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR, DDR2 RAM controllers. With its DUART, HDLC, I2C, PCI, SPI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 1.8V 2.5V 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Use MPC8360 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 740 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1.2V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. There is a maximum supply current of 1.26V in this microprocessor. Its external data bus width is 32. CPU microprocessor clock frequency is 66.67MHz.
MPC8360EZUAGDGA FeaturesPowerPC e300 Core
32-Bit Structure
MPC8360EZUAGDGA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8360EZUAGDGA Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Package / Case | 740-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC83xx |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 740 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8360 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B740 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.26V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.14V |
| Speed | 400MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Clock Frequency | 66.67MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| USB | USB 1.x (1) |
| Additional Interfaces | DUART, HDLC, I2C, PCI, SPI, UART |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine, Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Length | 37.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.69mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |