MPC8250AZUMHBC OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 480-LBGA Exposed Pad, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. The MPC82xx series contains it. A PowerPC G2 processor powers this CPU. DRAM, SDRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART interfaces to serve you better. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC8250. Total terminations are 480. In the case of a 2V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 2.2V. The external data bus width of this CPU is 64.
MPC8250AZUMHBC FeaturesPowerPC G2 Core
32-Bit Structure
MPC8250AZUMHBC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8250AZUMHBC Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | 480-LBGA Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC82xx |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 480 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 2V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC8250 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B480 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.9V |
| Speed | 266MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC G2 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM, SDRAM |
| Additional Interfaces | I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM |
| Length | 37.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.65mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |