MPC8313VRAGDC OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 516-BBGA Exposed Pad. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search MPC8313 for variants of the embedded microprocessor. In total, 516 terminations have been made. Using a 1V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. The maximum supply current of this microprocessor is 1.05V. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. This CPU microprocessor requires 11.8/2.53.3V power supplies according to the datasheet.
MPC8313VRAGDC Features32-Bit Structure
MPC8313VRAGDC ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8313VRAGDC Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 516-BBGA Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 516 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MPC8313 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B516 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 105°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Power Supplies | 11.8/2.53.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 400 MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 15 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Length | 27mm |
| Height Seated (Max) | 2.55mm |
| Width | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |