T1022NSE7MQB OverviewThe embedded microprocessor has been packed in 780-FBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Bulk, high reliability is ensured. A CPU with 2 Core 64-Bit cores and width 2 Core 64-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~105°C TA is determined. This is a member of the QorIQ T1 series. With a core count of PowerPC e5500, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR3L/4 RAM controllers. With its I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. Overall, there are 780 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. There is a maximum supply current of 1.03V in this microprocessor. Its external data bus width is 64. CPU microprocessor clock frequency is 133.3MHz.
T1022NSE7MQB FeaturesPowerPC e5500 Core
32-Bit Structure
T1022NSE7MQB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T1022NSE7MQB Microprocessor applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 780-FBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Series | QorIQ T1 |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Speed | 1.4GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e5500 |
| Clock Frequency | 133.3MHz |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (5) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3L/4 |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, PCIe, SPI, UART |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.07mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |