MPC8533VTARJA OverviewShipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 783-BBGA, FCBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~90°C TA. The cpu microprocessor belongs to the MPC85xx series. The CPU is cored with a PowerPC e500v2 processor. The CPU uses DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor features interfaces DUART, HSSI, I2C, PCI. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V. The microprocessor can be searched for with MPC8533 if you are looking for variants.
MPC8533VTARJA FeaturesPowerPC e500v2 Core
MPC8533VTARJA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8533VTARJA Microprocessor applications.
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Base Part Number | MPC8533 |
| Speed | 1.067GHz |
| Core Processor | PowerPC e500v2 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, PCI |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |