MPC8248VRPIEA OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 516-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC82xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DRAM, SDRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROCONTROLLER, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Search MPC8248 for variants of the embedded microprocessor. In total, 516 terminations have been made. Using a 1.5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. The maximum supply current of this microprocessor is 1.575V. With a 64 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors with a clock frequency of 66.7MHz are used. This CPU microprocessor requires 1.53.3V power supplies according to the datasheet. A CPU program transfers data by using 57 I/Os.
MPC8248VRPIEA FeaturesPowerPC G2_LE Core
32-Bit Structure
57 I/Os
MPC8248VRPIEA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8248VRPIEA Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 516-BBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC82xx |
| Published | 1994 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 516 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | TIN COPPER/TIN SILVER |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MPC8248 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B516 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.575V |
| Power Supplies | 1.53.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.425V |
| Number of I/O | 57 |
| Speed | 300MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PowerPC G2_LE |
| Clock Frequency | 66.7MHz |
| Bit Size | 32 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | NO |
| Address Bus Width | 30 |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Ethernet | 10/100Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DRAM, SDRAM |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | I2C, SCC, SMC, SPI, UART, USART |
| Co-Processors/DSP | Communications; RISC CPM, Security; SEC |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Length | 27mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |