MPC8535AVJANGA OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 783-BBGA, FCBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~90°C TA. The MPC85xx series contains it. A PowerPC e500 processor powers this CPU. DDR2, DDR3 RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI interfaces to serve you better. I/O is run at 1.8V 2.5V 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 783. In the case of a 1V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 1.05V. The external data bus width of this CPU is 64.
MPC8535AVJANGA FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
MPC8535AVJANGA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8535AVJANGA Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Speed | 800MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| USB | USB 2.0 (2) |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, MMC/SD, PCI, SPI |
| SATA | SATA 3Gbps (1) |
| Length | 29mm |
| Height Seated (Max) | 2.76mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |