T2081NSE8T1B OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 896-BFBGA, FCBGA, making it easy to ship internationally. There are 4 Core 64-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. The QorIQ T2 series contains it. A PowerPC e6500 processor powers this CPU. DDR3, DDR3L RAM controllers are used by this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Total terminations are 780. In the case of a 1.025V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. The maximum supply current is 1.055V. The external data bus width of this CPU is 64.
T2081NSE8T1B FeaturesPowerPC e6500 Core
T2081NSE8T1B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
T2081NSE8T1B Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 896-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Series | QorIQ T2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.025V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.055V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.995V |
| Speed | 1.8GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Ethernet | 1Gbps (8), 2.5Gbps (4), 10Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 64-Bit |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 + PHY (2) |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Secure Fusebox, Secure Debug, Tamper Detection, Volatile key Storage |
| SATA | SATA 3Gbps (2) |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.61mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |