MPC8544VTANGA OverviewPacked in 783-BBGA, FCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC85xx series. This CPU is cored with a PowerPC e500 processor. This CPU uses DDR, DDR2, SDRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features DUART, I2C, PCI interfaces. This CPU runs I/O at 1.8V 2.5V 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC8544. There are 783 terminations totally. It has a 32-Bit architecture. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 11.8/2.53.3V power supplies.
MPC8544VTANGA FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
MPC8544VTANGA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MPC8544VTANGA Microprocessor applications.
Measurement and control field
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MPC85xx |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e2 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 783 |
| Terminal Finish | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Base Part Number | MPC8544 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B783 |
| Power Supplies | 11.8/2.53.3V |
| Speed | 800MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Bit Size | 32 |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR, DDR2, SDRAM |
| Additional Interfaces | DUART, I2C, PCI |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |